Velký fotoatlas hub z jižních Čech

Vítejte na stránkách věnovaných druhému – opravenému a doplněnému – vydání knihy VELKÝ FOTOATLAS HUB Z JIŽNÍCH ČECH!

CENA: 650 Kč
DOPRAVA ZDARMA

Objednávejte na mailu kalkulace@posekany.cz nebo na čísle 602 177 947

O knize

S knihou „VELKÝ FOTOATLAS HUB Z JIŽNÍCH ČECH“ je spojeno několik „nej“, které je možné rozdělit do samostatných kategorií. Především co se týká rozsahu – není u nás největší v počtu druhů hub, ale má:

 • nejvíc stránek (818 stránek formátu A4)
 • nejvíc fotografií (přes 1200 plnobarevných fotografií)
 • největší hmotnost (3,7 kg)

V oblasti zpracování jde o dílo, na kterém se podílel snad nejširší autorský kolektiv:

 • 11 autorů textů
 • 12 autorů fotografií
 • 3 autoři ilustrací

Navíc sbírání fotografických podkladů trvalo více než 20 let!

Kniha „VELKÝ FOTOATLAS HUB Z JIŽNÍCH ČECH“ začala vznikat kolem roku 2000, když se její editor Tomáš Papoušek rozhodl vydat souhrnné dílo, které by obsahovalo velkou většinu známých hub v těchto zeměpisných šířkách. V roce 2004 se nakonec podařilo knihu vydat za přispění Tiskárny Josef POSEKANÝ, která zrealizovala grafické práce, předtiskovu přípravu, tisk a knižní zpracování.

Postupem času se ukázalo, že v prvním vydání jsou na některých místech chyby a zároveň by bylo vhodné knihu doplnit novými informacemi. Z tohoto důvodu se začalo připravovat druhé – opravené a doplněné vydání. V roce 2010 tedy spatřilo světlo světa druhé vydání této knihy.

Kniha je v oblasti mykologické literatury svým pojetím, rozsahem a vymezením ojedinělým dílem, které nemá ve své kategorii konkurenci. Zatímco běžné houbařské příručky obsahují v průměru kolem 250 druhů hub, v této knize je k nalezení 850 taxonů hub zobrazených na více než 1200 fotografiích a dalších více než 200 taxonů je zmíněno v textu.

Při tvorbě atlasu se autoři drželi v hranicích Jihočeského kraje, regionu známého svým bohatstvím lesů a hub, regionu, který je známý nejen české veřejnosti jako území s relativně nenarušeným životním prostředím.

Jednotlivé taxony jsou stručně popsány, každý taxon je vyobrazen na jedné až třech fotografiích (přes 1200 fotografií v knize). Při výběru snímků byl kladen důraz na věrné, estetické a didaktické zobrazení hub v jejich přirozeném prostředí. Vyobrazené houby byly určeny odborníky z řad profesionálních i amatérských mykologů specializovaných na příslušnou skupinu hub. V popise nechybějí ani údaje o jejich využitelnosti v kuchyni a o jejich ochraně.

Pro houbaře-konzumenty je určena kapitola „Houby v kuchyni“, zájemcům o prodej hub na trzích je k dispozici kapitola „Prodej hub v České republice“. Do atlasu jsou samozřejmě zařazeny také jedovaté a nejedlé houby.

Z hlediska systematického je skladba taxonů vyobrazených v knize následující:

 • houby vřeckovýtrusé (Ascomycetes) – 99 taxonů
 • nižší houby stopkovýtrusé (Heterobasidiomycetes) – 20 taxonů
 • vyšší houby stopkovýtrusé (Homobasidiomycetes)
 • nelupenaté (Aphyllophorales) – 238 taxonů
 • holubinkotvaré (Russulales) – 65 taxonů
 • lupenaté (Agaricales) – 340 taxonů
 • hřibotvaré (Boletales) – 70 taxonů
 • břichatkotvaré (Gasterales) – 18 taxonů

Řada druhů je z běžných houbařských atlasů málo známá, několik druhů zařazených do atlasu je pro Českou republiku úplně nových – doposud se u nás nevyskytovaly. Zástupci některých skupin nebo rodů hub jsou uvedeny v počtu na poměry v ČR nebývalém (kupříkladu chřapáče, lošákovité houby, choroše, kuřátka, helmovky a jiné).

Publikace obsahuje popisy a vyobrazení 64 druhů ze seznamu 80 tržních hub a 136 druhů ze seznamu 222 hub doporučených národními mykologickými společnostmi ke sběru pro kulinářské využití.

Svým rozsahem, zpracováním a množstvím fotografií jde o publikaci, která nesmí chybět v knihovně žádného zapáleného houbaře, mykologa nebo milovníka přírody. V současnosti neexistuje na českém nebo slovenském trhu porovnatelná publikace.

Malá ukázka z knihy

O autorovi

Ing. Tomáš Papoušek z Českých Budějovic – editor, spoluautor a duchovní otec knihy, mj. člen České mykologické společnosti a mykologického klubu v Českých Budějovicích. Nadšený houbař a jak sám o sobě tvrdí především fotograf hub. Je autorem většiny fotografií v knize (celkem pro knihu nafotil 1048 fotografií).

Fotografie na vydání této knihy sbíral Tomáš Papoušek během dvaceti let na různých místech jižních Čech. Do fotografické části knihy svými fotografiemi přispěli také další spoluautoři: Miroslav BERAN (75 fotografií), Pavel ŠPINAR (18 fotografií), Vladimír PRAVDA (16 fotografií), Jiří NOVOTNÝ (14 fotografií), Oldřich JINDŘICH (8 fotografií), Aleš VÍT (6 fotografií), Josef VLASÁK (5 fotografií), Zdeněk TURIČÍK (4 fotografie), Jiří BAIER (2 fotografie), Karel OPELKA (2 fotografie), Jan HOLEC (1 fotografie) a Zdeněk KLUZÁK (1 fotografie).

Kromě autorů fotografií se na knize podílelo i větší množství dalších autorů, kteří tvořili popisky a texty, vytvářeli ilustrace a mapky.

V oblasti knižního zpracování jde o mimořádné dílo encyklopedického významu, čemuž odpovídá i samotná tisková příprava. Kniha je vytištěna na křídovém papíru, vazba je tvrdá šitá a má pevné desky. Druhé vydání má proti prvnímu i další specifika, vyplývající z modernizace tiskové technologie. První vydání tištěné v roce 2004 bylo realizováno starší technologií, kdežto druhé vydání je již realizováno modernizovaným CTP procesem.

Kniha jako dárek

Hledáte vhodný dárek pro své blízké? Máte v rodině nadšeného houbaře nebo mykologa? Rád někdo z vašeho okolí listuje pestrobarevnými encyklopediemi a kochá se nádherou přírody? Jste přesvědčeni o tom, že dětem patří pod stromeček knihy, které je budou vzdělávat a rozšiřovat jim obzory? Vybíráte knihy obdarovanému náhodně, nebo mu chcete předat určité poselství?

Pokud jste alespoň na jednu z výše položených otázek odpověděli „Ano“, právě pro vás je tu kniha „VELKÝ FOTOATLAS HUB Z JIŽNÍCH ČECH“. Udělejte radost svým nejbližším či známým, nebo si rozšiřte svou knihovničku! Kniha je tradiční a hodnotný způsob, jak někomu dát najevo, že vám na něm záleží.

Můžete udělat radost také sami sobě. Pokud vás samotné kniha potěší, klidně si dopřejte malý dárek. Zdá se, že ani dnes, v době počítačů, filmů a nově se objevujících e-booků, nejsou knihy encyklopedického charakteru něčím, co bude v blízké době překonáno.

Přejeme nevšední zážitky při listování touto encyklopedií.

Jak koupit

Kniha „VELKÝ FOTOATLAS HUB Z JIŽNÍCH ČECH“ (rok vydání 2010 – druhé opravené a doplněné vydání) se nedá koupit v běžné maloobchodní síti. Je to jednak z důvodu omezeného množství výtisků (jen 1000 kusů), jednak kvůli ceně knihy, kterou by neúměrně navýšily marže maloobchodníků na cestě od výrobce (Tiskárna POSEKANÝ – Josef POSEKANÝ) ke konečnému zákazníkovi.

Kniha formátu A4 je vytištěna na kvalitním křídovém papíře, má pevnou šitou vazbu a tvrdé desky. Na více než 800 stranách je popsáno 850 taxonů hub které jsou vyobrazeny na více než 1200 plnobarevných fotografiích.

Cena: 650 Kč

Cena dopravy ČR: ZDARMA (dopravní společnost)
Cena dopravy Slovensko: 200 Kč

Knihu je možno vyzvednout osobně v Českých Budějovicích na adrese Tiskárna Posekaný, Lannova 8.

Jak knihu objednat?

Velký fotoatlas hub z jižních Čech můžete objednat telefonicky na čísle: 602 177 947, přes e-mail: kalkulace@posekany.cz nebo tím, že vyplníte OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ, který naleznete níže.

Zobrazte si obchodní podmínky

Objednávkový formulář

Souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem provedení objednávky.

*Takto označená políčka jsou povinná